Osallistujat

Osallistuneita on tänä vuonna 126 koirakkoa. Tämä jakautuu lajeittain seuraavasti:
Etsintäkoe
11
   
Hakukoe
30
Jälkikoe
53

Suojelukoe
18
Viestikoe
11

Opastus
3


Osallistujat lajeittain (järjestelty ohjaajan mukaan)


Jälkikoe (Tottelevaisuus ryhmä 1: 1-26, ryhmä 2: 27-53)
Kilpailunro Rotu Koira Ohjaaja Kotipaikka Yhdistys
1 BCN Tending Blueberry Päivi Keränen Vihti Espoon Palveluskoiraklubi
2 SSU Xtreme v. Reusser Land Leif Domke Helsinki Sport Riesen Klub ry
3 SPU Demant's Quantum Marika Ronkainen Töysä SPL Kurikka
4 BCU Tending Shaman Pekka Korri Sipoo T-Team Sport Dogs ry
5 BPTN Willow Creek Cipramil Johanna Leivo Hamina Karjalan Palveluskoiraharrastajat ry
6 SSN Hofburg African Diamond Tuija Juselius Siuntio Helsingin Vetokoirakerho
7 SPN Sonorian Alzira Saara Pulkkinen Porvoo Porvoon Palveluskoirat
8 RWU Maahismetsän Civa-Caveri Juha Mustonen Lieksa Lieksan Palveluskoirakerho
9 SPN Musketeer's Velho Anna Kruunari Kangasala Pirkanmaan Käyttökoirayhdistys ry
10 SPU Musketeer's Quartz Ahti Leppänen Karstula Saarijärven Käyttökoirat ry
11 DN Red Label's Holy Hullabaloo Kirsi Joutsenvuori Rauma Rauman Käyttö ja Seurakoirat ry
12 BPMU Mecberger Boovarr Mirja Konnu Putikko Savonlinnan Palveluskoirayhdistys
13 BPMU Eloketun Comeetta Hilkka K. Palosaari Kemi Kemin Seura- ja Palveluskoirakerho ry
14 RWN Zirabanden Bona Kaisa Salovuori Ylöjärvi Ylöjärven Käyttöhukat ry
15 SSU Saturain Gandalf Marja Tolonen Oulu Oulun Palveluskoirayhdistys
16 SPN Galina von der Fasanerie Marja-Liisa Rosenberg Siilinjärvi SPL Kuopio
17 BPTN Dordilla Forsythia Erja Mäkelä Niittylahti Joensuun Seudun Palveluskoirayhdistys
18 SPN Reikon Kökar Harri Hyötilä Köyliö Harjavallan Palvelus- ja Seurakoiraharrastajat
19 BPMN Eloketun Ensilempi Mirka Viuhko Hyvinkää Hyvinkään Käyttökoirat ty
20 SPU Reikon Damm Minna Paassilta Köyliö Harjavallan Palvelus- ja Seurakoiraharrastajat
21 MU Szofogadas Rada Tuija Hiltunen Kitee Kiteen Kennelkerho
22 SPN Reikon Dahme Pekka Rantanen Piikkiö Turun Käyttökoirakerho
23 BPTU Willow Creek Doncaster Niko Saari Riihimäki City-Belgit ry
24 BPMN Giramin Arietta Miia Kiviaho Keuruu Keuruun Seudun Kennelkerho ry
25 SPU Mellakan Amiraali Reijo Roslind Tyrnävä Oulun Palveluskoirayhdistys
26 SPN Finnenstrand Afra Tero Väänänen Lappeenranta SPL
27 SKNU Chiccoxen Holy Simplicity Johanna Rotko Lehmo Pohjois-Karjalan Pelastuskoirat ry
28 SKNU Chiccoxen Close to You Kaisa Valta Pyhäselkä Pohjois-Karjalan Pelastuskoirat ry
29 SKNU Chiccoxen Just Joking Minna Piiroinen Lieksa Pohjois-Karjalan Pelastuskoirat ry
30 BEN Moisionmäen Rosmariini Jorma Suni Vantaa Vantaan Palveluskoirayhdistys ry
31 SPU Hellraiser Rölli Jari Salomäki Vantaa Vantaan Palveluskoirayhdistys ry
32 RWN Finnmaiden's Tilly Trotter Anne Holm Helsinki Helsingin Vetokoirakerho
33 BPTN Willow Creek Domiere Anna Liukko Espoo CityBelgit ry
34 BPGU Dubion Doom Petri Kettunen Oulu Oulun Koirakerho ry
35 BCU Tending Goblin Guy Minna Viide ja Petri Viide Oulu Oulun Palveluskoirayhdistys
36 SPU Eigen Dingo Kristiina Kerttula Hämeenkoski Aktiivikoirat ry
37 BPGN Nallehukan Ultra Bra Ulla Rajalin Espoo Helsingin Palveluskoiraharrastajat ry
38 SPU Falcogon Iwano Elina Pöyhönen Laukaa Keski-Suomen Palveluskoirayhdistys ry
39 SPU Troyen's Vatti Heikki Pekonen Tampere SPL Tampere
40 RWN Maahismetsän Balladi Åådille Niina Koivula Jyväskylän Maalaiskunta Keski-Suomen Palveluskoirayhdistys ry
41 APKN Särkivaaran Sitkeä Sissi Samuli Juntto Jokela Jokelan Seudun Koirakerho
42 BCU Tending Versatile Anne Talasmäki Tampere T-Team Sport Dogs
43 BCN Tending Gramary Katja Peltoniemi Jalasjärvi T-Team Sport Dogs
44 DU Little League's Dark Fighter Jukka Peltomaa Piikkiö SPL Turku
45 BCU Tending Pathfinder Tarja Martinpuro Hamina T-Team Sport Dogs ry
46 RWU Peikonpojan Icy-Corona USA Sirpa Haaparanta Ylivieska Rannikon Rakit ry
47 BPTU Camus Katja Taponen Espoo CityBelgit ry
48 SPN Reikon Vissen Maj-Lis Rantanen Piikkiö Turun Käyttökoirakerho ry
49 BPGN Taikurin Ultima Thule Karoliina Moilanen Jääli Oulun Palveluskoirayhdistys
50 BCU Starsky Begin's At Last Antti Männistö Helsinki Helsingin Palveluskoiraharrastajat ry
51 SPU Sissinheimon Agapetus Risto Kilpeläinen Siilinjärvi Kuopion Palvelus- ja Seurakoiraharrastajat kpsh ry
52 SPN Evergrey's Terriermon Virpi Laamanen Askola Helsingin Palveluskoiraharrastajat ry
53 SPU Reikon Vorder Jouni ja Janet Tervashonka Kangasniemi Kangasniemen Kennelkerho


Hakukoe (Tottelevaisuus ryhmä 1: 54-69, ryhmä 2: 70-83)
Kilpailunro Rotu Koira Ohjaaja Kotipaikka Yhdistys
54 APKN Pyrzillac's Bob-a-lula Heli Niemitalo Oulu Oulun Palveluskoirayhdistys
55 BPMN Pois Kottoo Myy Harri Jorva Savonlinna Mikkelin Palveluskoirayhdistys ry
56 BPGN Valkohampaan Quinone Tanja Siniluoto Raahe Raahen Koirakerho
57 RWU Udo vom Cäsarenkamp Jani Kalatie Lappeenranta Lappeenrannan Palveluskoirayhdistys ry
58 BPMU Murtohälytin Riitta Pakarinen Kotka
59 RWU Musanterin Darra Hannu Saarni Salo Koirakerho Tassut ry
60 RWN Musanteri Flora Olga Heino Tuulos Etelä-Hämeen Rottweilerkerho
61 BPMU Xilly's Vici Mauri Kemppainen Hamina Karjalan Palveluskoiraharrastajat
62 RWU Careliaweilers Gigolo Jussi Anttonen Imatra Imatran Palveluskoirayhdistys ry
63 SPU Frau Fortuna Jeti Arja Peltonen Mikkeli Mikkelin Palveluskoirayhdistys
64 HWN Hovarian Nandu Hanna Forsten Helsinki Suomen Hovawart ry
65 SPU Haus Urpo Aric Helene Pekkinen ja Jani Koistinen Tuusula SPL Keski-Uusimaa
66 CLKU Auringonkukan Asseri Marjo Orre Kemi Kemin Seura- ja Palveluskoirakerho ry
67 BCN Tending Mostly Myth Päivikki Perko-Mäkelä Lapua T-Team Sport Dogs
68 HKKN Nambygo Frau Fortuna Riitta-Maija Järvinen Nokia Ylöjärven Koirakerho
69 SSN Aika von der Massenei Johanna Nuutinen Pirkkala Nokian Palveluskoiraharrastajat ry
70 BPTU Willow Creek Draken Ulla Komppa Riihimäki Eliittikoirat ry
71 BPMU Eloketun Etiäinen Reija Nieminen Kerava Impivaaran Hallit ry
72 BCN Tending Bluey Elina Niemi Iitti T-team Sport Dogs ry
73 SSU Gigabit Black Bogey Susanna Niittymäki Riihimäki Eliittikoirat ry
74 BPMN Harmaahurstin Baba Merja Kosonen Imatra Imatran Palveluskoirayhdistys
75 SSN Gigabit Black Boogie Anni Rytkönen Espoo Helsingin Palveluskoiraharrastajat ry
76 BCU EmenEm's Dino Mirva Vainio Porvoo Porvoon Palveluskoirat
77 DU Cherryfellow's Armando Harri Laurila Lievestuore Keski-Suomen Palveluskoirayhdistys
78 BCU Tending Volition Hanna Orava Tampere
79 SPN Vaiston Angelot Marko Kurkinen Oulu SPL
80 RWU Karkumäen Romeo Sami Hämäläinen Oulu Oulun Palveluskoirayhdistys
81 SSU Gigabit Black Bandit Niina Vainio Helsinki Hundsfott Club
82 RWU Musanterin Epeli Heidi Helin Nurmijärvi Impivaaran Hallit ry
83 APKU Gun Lake Twist and Shout Marian Ahlskog-Karhu Porvoo Porvoon Palveluskoirat


Etsintäkoe
Kilpailunro Rotu Koira Ohjaaja Kotipaikka Yhdistys
84 APKU Diamond Bluff Meet Joe Black Teija Juntto Jokela Jokelan Seudun Koirakerho
85 HWU Hovarian Netzer Anu Hatunpää Pornainen Vantaan Palveluskoirayhdistys
86 BPMU Giramin Ariel Ismo Lönnmark Äänekoski Ala-Keiteleen Kennelkerho
87 SSU Megas Darrel Margit Ollanketo Humppila Forssan Palveluskoirat
88 ATU Zaikka Riitta Siekkinen Kerimäki Savonlinnan Palveluskoirayhdistys
89 BPMU Eloketun Bravuuri Marja-Leena Hituri Keminmaa Kemin Seura- ja Palveluskoirakerho ry
90 MU Mustantassun Sulo Terhi Multamäki Helsinki Helsingin Palveluskoiraharrastajat ry
91 SSN Babette von der Karlsbader Höhe Ritva Kirjavainen Kruusila Sport Riesen Club
92 BPMU Eloketun Cisälli Kirsi Kylmänen Oulu Oulun Palveluskoirayhdistys
93 SPN Graugeboren Mari Tiina Ridvall Hausjärvi SPL Riihimäki ry
94 BPTU Fox Smile Elbow Bender Kari Kesti Mäntsälä Oulun Palveluskoirayhdistys


Opastuskoe
Kilpailunro Rotu Koira Ohjaaja Kotipaikka Yhdistys
95 LBN Opas Flori Hannu Pulli Raisio Turun Käyttökoirakerho ry
96 LBN Opas Parma Johanna Särkinen Vantaa Tampereen Palveluskoiraharrastajat ry
97 LBN Opas Alli Erkki Virtanen Joensuu Joensuun Seudun Palveluskoirayhdistys


Viestikoe
Kilpailunro Rotu Koira Ohjaaja Kotipaikka Yhdistys
98 SPN Cunto Eleanor Jukka Nurminen ja Anitta Nurminen Talma Helsingin Vetokoirakerho
99 SPN Sissinheimon Oleada Jaana Järvinen / Olli-Pekka Asell Tikkakoski Keski-Suomen Palveluskoirayhdistys ry
100 BCU Tending Magician Man Marjatta ja Mika Tuikkanen Tuusula T-team sport dogs
101 BPGN Acmen Chacia-Glen Kati Huovala / Harri Isomaa Kaarina Turun Käyttökoirakerho ry
102 BPGU Acmen Carbon Katriina ja Tomi Nummela Tampere Ylöjärven koirakerho
103 SPU Mertzenheit's Apejack Eija ja Matti Koistinen Joensuu Joensuun Seudun Palveluskoirayhdistys
104 BPMN Eloketun Diarkia Anna-Maria Alakurtti / Mika Mattila Haukipudas Oulun Palveluskoirayhdistys ry
105 BPGN Dunedain von der Simmeringer Haide Tanja Siniluoto / Terhi Isosomppi Raahe Raahen Koirakerho
106 BPGU Acmen Charoc Riitta ja Matti Laakso Askainen Turun Käyttökoirakerho
107 APKN Crofter Holding's Pequenita Pepita Sari ja Teppo Kariluoto Sipoo Helsingin Vetokoirakerho ry
108 BCN Moonlight Mania's Charisma Emmi Lavikka ja Shanti Karinen Espoo Espoon Palveluskoiraklubi EPK ry


Suojelukoe
Kilpailunro Rotu Koira Ohjaaja Kotipaikka Yhdistys
109 BPMN Mecberger Coralia Helena Salonen Renko Riihimäen Seudun Kennelkerho
110 BPMU Mecberger Duunari Marko Koskensalo Nastola SPL Lahti
111 BPMN Red Supersonic Cilju Jukka Heinonen Kaustinen SPL Raahe
112 BU Sky Bridge Eddie van Halen Annakaisa Loiri Nastola SPL Lahti
113 BPMN Tämä on Alli Gaattori Elise Luttinen Vantaa SPL Lahti
114 BPMU Harmaahurstin Canteri Seppo Hursti Hyvinkää Hyvinkään Käyttökoirat
115 DU Gian von der Mooreiche Sami Kiiveri Suinula SPL Tampere
116 BPMU Mecberger Birger Tuukka Nikola Tuusula Working Malinois Club
117 BPMN Mecberger Dirika Matti Jokela Vihti Impivaaran Hallit ry
118 DU Baron Bergroth Jouni Heikkinen Koikkala Savon Käyttökoirat
119 SPU Rocky vom Gleisdreieck Mika Gullsten Nurmijärvi Helsingin Vetokoirakerho ry
120 SPU Musketeer's Sieger Vesa Kuosmanen Riihimäki Hyvinkään Käyttökoirat ry
121 BPMU Kutinan Kuusysi Esa Tapio Hyvinkää
122 SPU Diwareus Chac Mika Leskelä Orivesi SPL Itä-Pirkanmaa
123 BPTU Kutinan Kerrankos Petri Vänni Jyväskylä SPL Itä-Pirkanmaa
124 BPMU Mecberger Chortoryiski Mia Skogster Vihti Impivaaran Hallit ry
125 BPMU Prowaffe's Arttu Heli Salminen Koria Kouvolan Palveluskoirayhdistys
126 BPMU Harmaahurstin C'Bang Sari Pehkonen Janakkala Hyvinkään Käyttökoirat ry